Zmiany w przepisach od poniedziałku
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, dzięki której od 1 października 2018 r. kierowca nie musi nosić przy sobie części dokumentów.
Czego nie trzeba ze sobą wozić?
Nowelizacja ustawy znosi obowiązek wożenia ze sobą następujących dokumentów:
dowód rejestracyjny
potwierdzenie zawarcia polisy OC
Co nadal musimy mieć przy sobie?
prawo jazdy
dowód osobisty
Za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej grozi mandat w wysokości 50 zł.
W jaki sposób będzie się teraz sprawdzać dokumenty?
Brak konieczności noszenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie znaczy, że nie będziemy poddawani kontroli. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie OC gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejsca, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane przez internet w jednej z baz CEPiK. W związku z tym musimy takie dokumenty posiadać, nawet jeśli przez większość czasu będą leżały w domu.
Do czego będą wymagane dokumenty pojazdu?
Dowód rejestracyjny będzie potrzebny przy przeprowadzaniu przeglądu technicznego pojazdu w Stacjach Kontroli Pojazdów,
przy sprzedaży auta lub
przy wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
Po wejściu nowych przepisów można będzie spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wtedy wiedzieć, że dokument znajduje się np. w siedzibie firmy albo w domu.
Uwaga! Jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską, nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie!
W jaki sposób będzie teraz zatrzymywany dowód rejestracyjny?
Do tej pory dowód rejestracyjny zatrzymywany był fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego –
uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne OC, jeśli nie musi nosić przy sobie polisy?
Jeśli na miejsce zdarzenia zostanie wezwana policja, policjanci sprawdzą dane w systemie informatycznym. Jeśli jednak mamy do czynienia z małą rysą i chcemy rozwiązać sprawę bez wzywania policji, ważność polisy sprawcy najlepiej sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:
https://ufg.pl/ Na głównej stronie UFG znajduje się pole „Sprawdź OC dla pojazdu”.
Wpisujemy tam numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Po kliknięciu przycisku „Sprawdź”, na kolejnej stronie podajemy datę zdarzenia – sprawdzamy czy pojazd był ubezpieczony w momencie wypadku. Wpisujemy także kod z obrazka. Żeby przejść dalej wystarczy, że w formularzu wypełnimy jedno pole – numer rejestracyjny lub numer VIN.
Dostaniemy wtedy informację o tym, czy w danym dniu pojazd posiadał ubezpieczenie OC. Jeśli taką polisę posiadał, wyświetlają się także informacje z nią związane: numer polisy, marka i model pojazdu, zakład ubezpieczeń który wystawił polisę, a także adres tego zakładu.
Źródło: gov.pl, ufg.pl